*alt_site_homepage_image*

Pensija

Sulaukus senatvės galima gauti socialinio draudimo senatvės pensiją arba senatvės pensiją asmeniui su negalia, taip pat našlių pensiją arba vienišo asmens išmoką. Iki senatvės pensijos amžiaus likus ne daugiau kaip 5 metams galima gauti išankstinę senatvės pensiją, o turint nustatytą dalyvumo (netekto darbingumo) lygį  – negalios pensiją.

Senatvės pensiją gali gauti asmenys, kai jie:
•    yra sukakę nustatytą senatvės pensijos amžių;
•    turi minimalų socialinio pensijų draudimo stažą, nustatytą senatvės pensijai – 15 metų.

Pensijų draudimo stažas – tai laikas, per kurį asmenys patys moka arba už juos yra mokamos ar turi būti mokamos nustatytos privalomos pensijų socialinio draudimo įmokos.

2024 metais būtinojo stažo reikalavimas yra 33,5 metai. Šis reikalavimas kasmet didinamas po 6 mėnesius iki kol pasieks 35 metus (2027 metais). 

Pensijos dydis apskaičiuojamas atsižvelgiant į asmens įgyto pensijų socialinio draudimo stažo trukmę ir įgytų pensijų apskaitos vienetų skaičių. 

2021 m. buvo priimti Socialinio draudimo pensijų įstatymo pakeitimai, kurie užtikrina spartesnį socialinio draudimo pensijų didėjimą. Vidutinė senatvės pensija nuo 2024 m. pradžios didės nuo 539 EUR iki 605 EUR. Vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu 2024 m. didės nuo 574 EUR iki 644 EUR, t. y. beveik 9 proc.   

Daugiau apie pensijas LietuvojeSenatvės pensija | www.sodra.lt

Kiekviena valstybė, atsižvelgdama į joje sukauptą darbo stažą ir gautas su darbo santykiais susijusias pajamas bei nuo jų sumokėtus mokesčius, apskaičiuoja savo šalyje asmeniui skiriamos pensijos išmoką. Užsienio valstybė asmeniui paskirtą senatvės pensijos išmoką perveda į nurodytą asmeninę  banko sąskaitą.

Daugiau informacijos apie pensijos skyrimą užsienyje dirbusiems lietuviams:


Kontaktai: Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba (SODRA) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos: https://www.sodra.lt/; el. p. info@sodra.lt; tel. +370 5 250 0883


Šaltiniai: Socialinės apsaugos ir darbo ministerijaSODRA