*alt_site_homepage_image*

Lituanistinis švietimas

Lituanistinio ugdymo plėtra užsienyje yra vienas iš svarbiausių diasporos politikos prioritetų, siekiant ir ateityje išlaikyti stiprų valstybės ir diasporos ryšį. Lietuvos švietimo ir mokslo institucijų registro 2024 m. gruodžio mėn. duomenimis, iš viso užsienyje veikė 261 formaliojo ir neformaliojo lituanistinio švietimo įstaiga (251 – neformaliojo ugdymo mokyklos, 10 – bendrojo ugdymo įstaigų). Jose mokėsi 12,5 tūkst. vaikų ir jaunuolių.

Lituanistinių mokyklų tinklas kasmet plečiasi. 2024 metais įsikūrė, veiklą atnaujino ar naujus padalinius įkūrė 22 lituanistinės mokyklos. Šiais metais po kelių metų pertraukos veiklą atkūrė lituanistinė mokykla Prahoje, taip pat kovo mėnesį veiklą pradėjo pirmoji lituanistinė mokykla Naujojoje Zelandijoje.

Mokiniai, gyvenantys užsienyje, gali mokytis Lietuvoje nuotoliniu būdu. Nuotolinį ugdymą pagal bendrąją ugdymo programą užsienyje gyvenantiems asmenims organizuoja 9 Lietuvoje veikiančios mokyklos (valstybinės ir privačios). Lituanistinio švietimo paslaugas nuotoliu teikia ir virtualios neformalios lituanistinės mokyklos užsienyje.

Artimiausios lituanistinės mokyklos Informacija apie lituanistinių mokyklų registraciją


Finansavimas

Siekiant didinti lituanistinėse mokyklose besimokančių vaikų ir jaunuolių skaičių, nuo 2023 m. sausio 1 d. lituanistinėms mokykloms užsienyje iš valstybės biudžeto skiriama nuolatinė finansinė parama, kurią lituanistinės mokyklos gali naudoti patalpų nuomai ir išlaikymui, mokytojų atlyginimams, ugdymui skirtoms priemonėms įsigyti, banko administravimo mokesčiams padengti.

Informacija apie finansavimo tvarką Informacija apie atsiskaitymo tvarką Lėšų paskirstymas

Kasmet Švietimo, mokslo ir sporto ministerija organizuoja konkursą užsienio lietuvių neformaliojo lituanistinio švietimo ir sporto projektams finansuoti.

Paraiškas lėšoms gauti gali teikti lituanistinės mokyklos ir kitos užsienyje registruotos švietimo įstaigos, kurios vykdo užsienio lietuvių neformalųjį lituanistinį švietimą ir yra registruotos Lietuvos švietimo ir mokslo įstaigų registre, ar jas vienijančios organizacijos.

Tvarkos aprašas Informacija apie atsiskaitymo tvarką Įsakymai dėl lėšų skyrimo

Lituanistinių mokyklų veikla stiprinama ir plečiama glaudžiai bendradarbiaujant su diasporos organizacijomis: ilgametes lietuvybės tradicijas puoselėjančiais Lietuvių fondu (JAV), Kazickų šeimos fondu, Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo komisija, Lituanistinių mokyklų asociacija ir kitomis Lietuvos diasporos organizacijomis.


Lituanistinio švietimo viešinimas

Nuo 2021 m. Užsienio reikalų ministerija įgyvendina lituanistinio švietimo viešinimo kampanijas.

Viešinimo kampanijų tikslai:

  • paskatinti Lietuvos diasporos ir mišrias šeimas prisijungti prie lituanistinio ugdymo įstaigų užsienyje bendruomenės;
  • didinti lituanistinių mokyklų užsienyje žinomumą ir prestižą, siekiant padidinti lietuvių kalbą lituanistinio ugdymo įstaigose besimokančių vaikų ir jaunuolių skaičių.

Kasmet Tarptautinės mokytojų dienos proga pagerbiami lituanistinių mokyklų steigėjai, mokytojai ir lietuvybės puoselėtojai – apdovanojami Užsienio reikalų ministerijos garbės ženklo Už pasaulio lietuvių nuopelnus Lietuvai“ medaliais.

2022 m. pradėta iniciatyva – lituanistinio švietimo mokyklų specialistams, steigėjams ir rėmėjams už darbą puoselėjant lietuvių kalbą užsienyje skiriamas garbės ženklelis „Lietuvių kalbos ambasadorius“.

Siekiant palaikyti stipresnį ryšį su Lietuva, inicijuojamas lituanistinių mokyklų užsienyje ir Lietuvos mokyklų partnerysčių projektas, kuriuo siekiama padėti kiekvienai lituanistinei mokyklai užsienyje rasti partnerę mokyklą Lietuvoje, stiprinti lituanistinių mokyklų bendruomenes, skatinti Lietuvos diasporos jaunimo ryšius su Lietuva ir geresnį Lietuvos pažinimą, ypač kviečiant aktyviau įsitraukti į edukacines ir kultūrines programas, dalyvauti mokinių vasaros stovyklose Lietuvoje. Ši veikla vėliau galėtų daryti įtaką renkantis studijas, stažuotes Lietuvoje ir apsisprendžiant grįžti gyventi į Lietuvą.


Lituanistinio ugdymo forumas

Nuo 2020 m. Vytauto Didžiojo universitetas, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Užsienio reikalų ministerija, Pasaulio lietuvių bendruomenės Švietimo komisija ir Lituanistinių mokyklų asociacija kasmet organizuoja Lituanistinio ugdymo forumus, kuriais siekiama atkreipti Lietuvos visuomenės ir diasporos dėmesį į lituanistinio švietimo užsienio šalyse svarbą.

2025 m. kovo 16 d. Lietuvos Respublikos ambasadoje Jungtinėje Karalystėje surengtas penktasis lituanistinio ugdymo forumas „Lituanistinė mokykla: kaip ją kuriame šiandien?“.

Lituanistinio ugdymo forumų įrašai


Iniciatyva „Knygų startas“

Užsienio reikalų ministerijos iniciatyva, bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka ir Kultūros ministerija, nuo 2023 m. įgyvendinamas „Knygų starto“ projektas, – Lietuvos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose užsienyje gimusiems Lietuvos piliečiams įteikiami ankstyvojo skaitymo lauknešėliai.

Iniciatyvos tikslas – stiprinti užsienyje gyvenančių lietuvių ryšį su Tėvyne, ugdyti tautinę tapatybę ir pilietiškumą, skatinti ankstyvąjį lituanistinį ugdymą ir grįžimą į Lietuvą. Į šią iniciatyvą pirmajame įsitraukė

Lietuvos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos užsienyje įteikia „Knygų starto“ lauknešėlius jauniausiųjų, iki 3 metų amžiaus, Lietuvos diasporos vaikų tėveliams ar globėjams, kurie kreipiasi dėl vaiko gimimo fakto įtraukimo į apskaitą ar teikia prašymą išduoti vaikui pirmąjį asmens tapatybės dokumentą. Ankstyvojo skaitymo skatinimo lauknešėlį sudaro lietuviška knygelė, ugdymo specialistų parengti patarimai tėvams, spalvingi skirtukai ir kuprinėlė. Nuo 2023 m. 40-yje šalių gimusiems mažiesiems Lietuvos piliečiams įteikta daugiau nei 3 000 ankstyvojo skaitymo lauknešėlių.

Iniciatyvos Knygų startas lauknešėlių įteikimo akimirkos