*alt_site_homepage_image*

Ikimokyklinis ugdymas (0 - 5 metai)

Ikimokyklinis ugdymas Lietuvoje nėra privalomas.

Valstybės ar savivaldybių darželiuose ugdymą finansuoja valstybė (ne trumpiau kaip 20 valandų per savaitę). Tėvai (arba globėjai) moka už vaiko maitinimą. Kai kuriose savivaldybėse yra nustatytas papildomas mokestis ugdymo priemonėms įsigyti arba mėnesinis abonementinis – pastovus mokestis. Šeima už darželį (vienam vaikui) vidutiniškai moka 50–60 EUR per mėn. Mokestis kai kuriose savivaldybėse gali būti mažinamas atsižvelgus į šeimos pajamas, socialinę padėtį ar kt. Dėl mokesčio mažinimo reikia kreiptis į savivaldybę ar patį darželį.

Kiekviena savivaldybė turi patvirtinusi savo priėmimo į darželius tvarką. Paprastai vaiko tėvai ar globėjai rašo prašymą darželio vadovui. Kartu su juo pateikia vaiko asmens dokumento kopiją, vaiko sveikatos pažymą. Jei yra numatytas pirmumas (pagal gyvenamąją vietą, vaikų skaičių šeimoje, kitas šeimos vaikas lanko tą pačią ugdymo įstaigą ir pan.), pateikia tai patvirtinančius dokumentus.

Kai kuriose savivaldybėse priėmimas į darželius vykdomas centralizuotai, per savivaldybės sukurtą priėmimo sistemą. Tokiu atveju prašymas teikiamas ne darželio administracijai, o už tai atsakingam savivaldybės padaliniui per elektroninę priėmimo sistemą. Internetinė centralizuota priėmimo į darželius sistema veikia VilniujeKauneKlaipėdojePanevėžyjeMažeikiųTauragėsTelšių ir Šiaulių rajonuose.

Darželiuose grupių sąrašai sudaromi iš anksto. Prašymų pateikimo terminai skirtingose ugdymo įstaigose ar savivaldybėse yra nevienodi, tačiau dažniausiai prašymai priimami visus metus. Paprastai ikimokyklinio ugdymo grupę vaikai pradeda lankyti rugsėjo mėnesį, tačiau jei yra laisvų vietų, darželis ar savivaldybė gali priiminėti vaikus ištisus metus.

Vaikams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, ugdymo programa yra pritaikoma. Jei vaikui nustatyti vidutiniai, dideli ir labai dideli specialieji poreikiai, grupėje dirba ikimokyklinio ugdymo mokytojas kartu su mokytojo padėjėju.

Privatūs darželiai turi savo priėmimo tvarkas. Vilniaus ir Klaipėdos savivaldybės privačius darželius lankančių vaikų tėvams kompensuoja iki 120 – 150  EUR, Klaipėdos rajone – iki 250 EUR tėvų mokamo mėnesio mokesčio kiekvienam vaikui. Kompensaciją galima gauti už vaikus, kurių bent vieno iš tėvų deklaruota ir faktiška gyvenamoji vieta yra savivaldybės teritorijoje, nepriklausomai nuo tėvų uždirbamų pajamų. Kauno miesto savivaldybės biudžetinėse įstaigose didėja laisvų vietų skaičius, kur galima užtikrinti ugdymą, todėl nuo 2024 m. liepos mėnesio bus atsisakyta iki 100 eurų mėnesines kompensacijos nevalstybines švietimo įtaigas lankančių darželinukų šeimoms.

Daugiau informacijos:  Ikimokyklinis ugdymas | Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (lrv.lt)


Kontaktai: 

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

El.p. smmin@smsm.lt, tel. +370 661 05 032 


ŠaltinisŠvietimo, mokslo ir sporto ministerijasavivaldybės