*alt_site_homepage_image*

Pirmieji žingsniai grįžtant

1
Pasiimkite reikiamus dokumentus

Prieš grįžtant/atvykstant į Lietuvą praneškite apie išvykimą šalies, kurioje esate, institucijoms. Su savimi pasiimkite dokumentus, kurių gali prireikti Lietuvoje: darbo sutartis, algalapius, dokumentus įrodančius vaikų pabaigtą ugdymo programą ar jos dalį, išrašus iš sveikatos priežiūros įstaigų, įgytus diplomus ir pan. Pasidomėkite, ar dokumentų nereikia legalizuoti ar išversti.

2
Deklaruokite gyvenamąją vietą Lietuvoje

Grįžus ar atvykus gyventi į Lietuvą privaloma per 30 dienų nuo atvykimo deklaruoti gyvenamąją vietą Lietuvoje. Su gyvenamosios vietos deklaravimu susiję daug gyvenimo kokybę gerinančių veiksnių: registracija į vaikų darželius ir mokyklas, privalomasis sveikatos draudimas ir registracija gydymo įstaigose, socialinės išmokos, lengvatos ir pan. Deklaruoti gyvenamąją vietą galite internetu e.paslaugos.lt, nuvykę į savivaldybę ar seniūniją, kurioje gyvenate, arba Migracijos departamente, jeigu teikiate prašymą dėl leidimo gyventi Lietuvoje.

3
Pasirūpinkite privalomuoju sveikatos draudimu (PSD)

Jei grįžęs/atvykęs iš užsienio kurį laiką nedirbate ir nesate draudžiamas valstybės lėšomis, PSD įmokas turite mokėti savarankiškai. Samdomų darbuotojų ir dirbančiųjų pagal autorinę sutartį asmenų privalomojo sveikatos draudimo įmoką sumoka darbdavys (iš darbuotojo atlyginimo). Valstybės lėšomis gali būti draudžiami socialiai jautrioms asmenų grupėms priklausantys asmenys. Pasirinkite gydymo įstaigą ir joje registruokitės. Svarbu žinoti, kad turite teisę pasirinkti pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir šeimos gydytoją. Prieš registruodamiesi įsitikinkite, kad jūsų pasirinktoji gydymo įstaiga (poliklinika ar šeimos medicinos centras, klinika) yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa dėl paslaugų teikimo ir apmokėjimo.

4
Atsidarykite banko sąskaitą Lietuvoje

Turėdami el. bankininkystę ir prisijungimo duomenis prie elektroninių valdžios vartų galėsite registruotis ir teikti prašymus įvairiose institucijose, deklaruoti gyvenamąją vietą. Kai kurios bankinės įstaigos leidžia atsidaryti sąskaitas internetu.

5
Pasirinkite vaikų ugdymo įstaigą

Grįždami/atvykdami su vaikais iš anksto pasidomėkite, kokią ugdymo įstaigą jie galėtų lankyti Jūsų pasirinktoje savivaldybėje. Rekomenduojame kreiptis į pasirinktą ikimokyklinio ugdymo įstaigą ar mokyklą tiesiogiai. Su įstaigos atstovais aptarkite adaptacijos klausimus ir pateikite prašymą stoti į eilę mokytis (internetu arba mokykloje). Taip pat galite kreiptis į pasirinktos savivaldybės švietimo skyriaus darbuotojus, kurie patars ir suteiks reikiamą informaciją.

6
Pradėkite darbo paieškas

Daugelis darbdavių vykdo darbo pokalbius nuotoliniu būdu, todėl sugrįžti/atvykti galite jau turėdami darbą. Apsilankykite Užimtumo tarnybos siūlomų darbo skelbimų interneto svetainėje. Užimtumo tarnyba teikia nuotolines konsultacijas darbo paieškos ar persikvalifikavimo galimybių klausimais.

7
Pasidomėkite apie galimybę gauti socialinę paramą

Jeigu auginate ar globojate vaikus, turite negalią ar slaugote artimąjį, patiriate finansinių sunkumų ir kitais atvejais, galite pretenduoti į socialinę paramą. Pateikti prašymus dėl socialinės paramos galima tik deklaravus gyvenamąją vietą Lietuvoje, kreipiantis į atitinkamas institucijas. Išsamią informaciją apie paramą teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

8
Pasirūpinkite savo artimųjų teisiniu statusu Lietuvoje

Jeigu esate ar Jūsų artimasis yra Lietuvos piliečio, asmens, turinčio teisę atkurti Lietuvos Respublikos pilietybę arba lietuvių kilmės asmens šeimos narys ir kartu su juo persikeliate gyventi į Lietuvą, Jums ar Jūsų artimajam gali būti išduotas leidimas nuolat gyventi. Prašymą dėl leidimo nuolat gyventi galima pateikti per Migracijos departamento internetinę paslaugų sistemą MIGRIS, visus dokumentus būtina pateikti per 3 mėnesius nuo Lietuvos Respublikos piliečio, Lietuvos Respublikos pilietybę galinčio atkurti ar lietuvių kilmės asmens atvykimo gyventi į Lietuvos Respubliką dienos.